Dotazník pre príručku

Aktuality



Pri registrovaných partnerstvách skĺzli politici do plytkosti

image_79 BRATISLAVA - Slová o zvrátenosti, homofóbii či osobné útoky. Aj takto v uplynulých dňoch vyzerala

:: čítať viac


Francouzský prezident vyzval k celosvětové dekriminalizaci homosexuality

image_78 Tažení Francie za práva homosexualů pokračuje. Po návrhu na legalizaci manželství homosexuálů v zemi přichází

:: čítať viac

:: všetky aktuality >>

Kontakt

mail info@homofobia.sk

Web Homofobia.sk vyzýva lesby, gejov, bi a trans ľudí hlásiť diskrimináciu

Iniciatíva Inakosť spúšťa internetovú stránku Homofobia.sk, určenú na hlásenie, monitorovanie a prevenciu homofóbnych incidentov, poskytovanie informácií pre obete útokov a diskriminácie na Slovensku.


Príčiny a príklady homofóbie
Medzi bežné príčiny homofóbneho správania sa patrí napríklad náboženské presvedčenie, ktoré popiera sex a/či homosexualitu, ďalej minimálny sociálny kontakt s lesbami, gejmi, bisexuálne a transsexuálne orientovanými (LGBT) ľuďmi, či strach z nestability vlastnej sexuálnej identity.
Príkladmi homofóbie sú vyjadrenia, že LGBT ľudia sa by sa mali zo svojej orientácie liečiť, že homosexualita je choroba, ďalej používanie nadávok voči LGBT, alebo odmietnutie prijatia do práce na základe sexuálnej orientácie. Homofóbia sa žiaľ prejavuje aj fyzickými útokmi (napr. na Dúhovom pochode 2010 v Bratislave), či zo strany štátnych inštitúcií (neuznávanie lesbických a gejských partnerstiev).

Správa o diskriminácii a homofóbii od Agentúry Európskej únie pre základné práva (FRA) z novembra 2010 preukázala, že LGBT ľudia sú nútení prežívať v tichosti a neviditeľnosti, musia trpieť násilné útoky a sú diskriminovaní, napríklad na pracovisku, pri poskytovaní ubytovania alebo pri presťahovaní sa do inej členskej krajiny. „Slovenskí politici sú priamo zodpovední za to, že naša krajina ešte stále porušuje záväznú Smernicu EÚ o voľnom pohybe občanov platnú od roku 2006. Je to štátom sponzorovaná diskriminácia zahraničných či zmiešaných homo-párov“, komentuje Július Kolenič z Inakosti.

Homofóbia škodí všetkým
Dôsledky homofóbie sú negatívne pre LGBT-menšinu, ale aj pre hetero-väčšinu. LGBT ľudia často zažívajú stres z neakceptácie okolím, čo môže viesť k zvýšenému výskytu depresií a k prehnane nízkemu sebahodnoteniu. Sú často okolím nútení k pretvárke, musia mrhať svoju energiu na nechcený “dvojitý život”. Mladí LGBT ľudia môžu mať kvôli homofóbii ťažkosti s prospechom, môže to viesť k záškoláctvu či k predčasnému ukončeniu štúdia. Znevýhodnením LGBT oproti iným menšinám je, že často nenájdu podporu ani u svojej rodiny. Niektorých homofóbne okolie žiaľ dovedie až k samovražde.

Homofóbia však ubližuje aj hetero-ľuďom, aj preto, lebo núti všetkých dodržiavať rigidné rodové roly a vedie mnohých mladých ľudí, bez ohľadu na ich orientáciu, k predčasnej sexuálnej aktivite - aby potvrdili sebe aj iným, že sú „normálni“. Môže viesť aj k stigmatizácii hetero-ľudí, ktorí sú inými vnímaní ako homosexuáli.

Webstránka Homofobia.sk
Úlohou webstránky Homofobia.sk je poskytnúť lesbám, gejom, bi a trans ľuďom, ich priateľom a rodine nástroj na hlásenie homofóbnych incidentov, monitorovať incidenty, a zároveň poskytovať základné rady, kontakty a odkazy na ďalšie informácie pre boj s homofóbiou.
Inakosť chce monitorovať hlásené prípady a podporovať príslušné inštitúcie ako Políciu, Slovenské stredisko pre ľudské práva, Ombudsmana a ďalšie, aby pomáhali obetiam primerane a čo najskôr. „Radi by sme LGBT ľuďom a ich blízkym na Slovensku ponúkli aspoň minimálnu oporu v rámci našich dobrovoľníckych možností. Diskriminácia a útoky ani voči tejto menšine nesmú byť prehliadané ,” vysvetľuje Ján Benec z Inakosti.

Súčasťou webu Homofobia.sk je online formulár, cez ktorí môžu ľudia aj anonymne nahlásiť homofóbne incidenty, ktoré zažili oni sami, ich priatelia, spolužiaci alebo ich rodina. Ak si to nahlasovateľ/ka želá, jej/jeho hlásenie sa môže posunúť na riešenie zodpovedným inštitúciam.

“Keď patríte k väčšine, máte pocit, že celý svet, všetci ľudia sú ako vy, alebo by mali byť ako vy. O ľuďoch, ktorí sú v menšine – označovaní ako „iní“ , vieme málo, nesnažíme sa rozumieť, máme predsudky, možno aj strach práve preto, že ich nepoznáme. Mnohokrát práve zo strachu z nepoznaného, z neochoty zmeniť názor, zbaviť sa stereotypov, pramení necitlivosť, útoky, nepochopenie. Tento projekt môže byť veľkou pomocou pre všetkých, koho sa týka – pre nás všetkých,” komentuje vznik webstránky Homofobia.sk psychologička Hana Smitková.

Iniciatíva Inakosť, Bratislava 5.4.2011

Projekt je realizovaný s podporou:       Realizátor projektu: